Entry List 2020

Entries confirmed for the 180th Ports of Auckland Anniversary Day Regatta - Monday 27 January 2020:

       
A Classic      
Aramoana   B23 Andy Ball
Ariki   A3 Andrew Barnes
Arohia   A27 Wade Lewis
Little Jim   A16 James Mortimer
Prize   A15 Chad Thompson
Rainbow   A7 Hamish Ross
Ranger   A22 Ian Cook
Rawhiti   A2 Rawhiti Syndicate
Thelma   A10 Stephen Blackhall
Waitangi   A6 Larry Paul
B Classic
Corona   H18 Richard Allen
Frances   A11 Iain Valentine
Ngataki     Tom Bertenshaw
Spray II   725 John Duder
Tucana   1101 Matt Cotton
Modern Classic      
Achernar   A66 James Buttle
Innismara   A81 Paige Cook
Leda   62 Edward Baddeley
Notre Dame   189 Gary Sugden
Paramour   1737 Bruce Tantrum
Songbird   2337 Tom Hunt
Starlight   936 Richard Dodd
Taaroa   A50 Wayne Gilfoyle
Division 1: 12.19m and over      
Flojo Elliott 44 6950 Keith Hall
Georgia One Farr 43 NZL 11111 John Muir
Division 2: 9.5m - 12.19m
Ambiance Farr 1020 5933 Thomas Browne
Penury Farr 1020 6979 Michael Paauwe
Pia Stewart 34 9092 Kevin McLaren
Tigga Flying Tiger 10 9808 Stuart Scott
Division 3: up to 9.5m
Babe Young 88 6832 Gavin Haslip
Jamiroquai Young 88 6180 Jeremy Scott
Lightfoot Ross 930 4893 Neil Hansen
Nikolina Farr 727 horizon 4867 Nick Brewer
Orion II L Class Mullet Boat L53 Martin Robertson
Perfect Alibi Young 88 5889 Malcolm Scott
Scullet Charlie Collings L56 Mike Thomson
Young Magic Young 88 5880 Mason Pepper
Passage R1 - Rakino      
Acquiesce Farr 1020 5350 Colin Anderson
Choice Transport Farr 1020 5560 Trevor Dunn
Freedom of Waiheke Bavaria 44 B44 Marcel Vroege
Phoenician Stewart 34 813 Jack Feltham
Passage R2 (Reactor 25s) - Rakino
China Doll Reactor 25 1574 Peter Channings
Conflict Reactor 25 1440 Keith Greenhalgh
Moody Blues Reactor 25 2339 Stephen Mouldey
Phocoena Reactor 25 2398 Ross Mclean
Reliant Reactor 25 1385 Anthony Toledo
Sanna Reactor 25 2097 Gary Dansby-Scott
Solution Reactor 25 4999 Alex Wilson
Passage M1 - Mahurangi
Arbitrator Beale 33 5303 Ray Copeland
Checkmate Beneteau Oceanis 461 9747 Aaron Young
Comfortably Numb Tracker 7.7 5343 D. Hart
Hautere Cav 39 2170 Blair Cliffe
Kristen Tracker 2441 Hugh Pollock
Polaris Stewart 34 236 Trevor Morris
Precedent Stewart 34 1880 Neil Heath
Princess Stewart 34 809 Charles Scoones
Renown Lidgard 42 5001 Geoff Evans
Passage M2 - Mahurangi      
Calypso IV Beale 33 6628 Brian Schlaadt
Floki Jeanneau Sun Odyssey 410 9776 Greg Webster
Kudos Townson 34 3246 Mark Sigglekow
Northerner   43 Mike Webster
Passage H1 (H28s) - Mahurangi      
Rusty Scupper H28 4018 Roger Woodman
Passage K1 - Kawau
Gunga Din Young 88 4968 Liam Costley
Mercenary SR26 5716 Tristan Campbell
Monotone BR11 9717 Tony McAlwee
Nimble Lidgard 10 3756 Thomas Borrmann
Classic Launch
Fancy Free     Ben Witter
Ferro   33 Dick Coughlan
Kaikoura     Peter Jones
Lady Jane     Luke Wallace
Laughing Lady     James Dreyer
My Girl   51 Jason Prew
Ngaio     Jan Barraclough
Sterling     Brett Evans
Taree     Donald Bruce
Te Ata Koura   21 Alex Goode
Waikiore     Murray Deeble
Tugboat
Capricorn Alpha     Greg Kroef
Christine Mary   20 Thomson Towboats Ltd
Hauraki     Ports of Auckland
Iona M     Greg Kroef
Kaitiati     Total Marine Services
Koraki     Total Marine Services
Mahia   18 Thomson Towboats Ltd
Manukau   19 Thomson Towboats Ltd
Maui I   10 Nick Lewis
Pacific Way     Greg Kroef
Ronaki     Daniel Thomas
Sierra     Dennis Christopher
Sterling     Brett Evans
Te Hauraki     Rodger Moore
Turihaua   17 Thomson Towboats Ltd
Waka Kume     Ports of Auckland
William C Daldy     Roy Swan
RC Yachts - Electrons      
Electron Electron 992 Bruce Watson
Pinot Electron 912 John Rountree
Townsical Electron 41 Neville Paul
Townsical Electron 2 Gregory Paul
RC Yachts - IOMs      
Glen Afton Express IOM 58 Bob Senior
Goldmember IOM 85 Ian Power
Moody Blue IOM 05 Bill Bradley
Sail IOM 16 Steve Fifield